11
apr
Carl-Gustav Lindén - Silicon Valleys makt över medierna
Medieteknik Live / öppen föreläsning i medieteknik.
Hur påverkar Google och Facebook nyhetsmedierna och journalistiken i Sverige? Vad händer när två av världens mäktigaste företag först lägger beslag på de digitala annonspengarna och sedan vill ”hjälpa” nyhetsmedierna att överleva?
Google har på senare år ”utbildat” hundratusentals journalister runtom i världen i att använda nya digitala verktyg, oftast bolagets egna, och har donerat miljarder kronor till innovationer affärsutveckling. I den föreläsningen tar forskaren Carl-Gustav Lindén ett kritiskt grepp och tittar på hur Silicon Valleys teknikjättar får alltmer makt över medierna.
PhD Carl-Gustav Lindén är universitetslektor vid Södertörns högskola och docent vid Helsingfors universitet. Efter en lång karriär som ekonomijournalist i Sverige och Finland bytte han 2012 bana och blev forskare. Lindéns forskning riktar in sig på affärsmodeller för medier och innovativa former av journalistik. Han arbetar på en bok om Silicon Valleys inflytande på nyhetsmedier och journalistik i Norden.
11 april 2019, 13:00-15:00
Öppen föreläsning
Sal MA 648, på plan 6 i Moas båge, Södertörns högskola, och direktsändning på webben, hitta hit
Svenska
Arrangeras av
Medietekniken vid Institutionen för naturvetenskap, miljö och teknik, Södertörns högskola.
Kontakt
Användbara länkar
Sidinformation
- Sidan är uppdaterad
- 2025-12-02