18
dec
Välkommen att delta i högskolans första stART talk!
Den 18 december arrangerar SH innovation ett stART talk. stART talk är en metod för möten över ämnes- och professionsgränserna där konst och konsthändelser inspirerar till samtal och samverkan.
Magdalena Elmersjö, lektor ISV och Fia Fredriksson Flodin, adjunkt LU berättar om sina erfarenheter av att inkludera konst i undervisningen. Tillsammans med sina studenter har de sett föreställningarna ”Koreografin” och ”Havet stormar” och pratar här om vad det fört med sig kopplat till både undervisning och forskning: Vilka nya frågor har väckts och kan de vara relevanta även för andra ämnesområden?
Utdrag ur föreställningarna visas på film under mötet.
"stART talk! är en modell SH innovation tagit fram där konst blir en katalysator för samverkan. Vi vet att kunskap skapas och tillgängliggörs bäst i samverkan och att det är i mötet mellan teori och praktik som nya idéer uppstår och kan testas och omsättas.
stART talk! ger nya metoder för möten och inspirerar till samverkan kring gemensamma utmaningar och frågeställningar. Genom samtal utifrån en konsthändelse med deltagare från olika professions- eller ämnesbakgrund skapas tillfällen till diskussion över ämnesgränserna där nya tankar och idéer väcks.”
Anna Källblad och Johanna Tollbäck, SH innovation
18 december 2020, 12:00-13:00
Workshop
https://sh-se.zoom.us/j/65970417145
Svenska
Användbara länkar
Sidinformation
- Sidan är uppdaterad
- 2025-12-02