03
dec
Docentföreläsning i svenska: Hedda Söderlundh
Hedda Söderlundh, nyutnämnd docent i svenska vid Södertörns högskola, håller sin docentföreläsning med titeln "Svenska i en tid av ökad internationalisering". Efter föreläsningen får hon sitt docentbevis av en representant från Fakultetsnämnden.
I sin docentföreläsning kommer Hedda Söderlundh att belysa hur svenska språket används bredvid och tillsammans med andra språk inom områden som präglas av internationalisering och mobilitet.
Hennes forskning hör hemma i sociolingvistiken och är inspirerad av det teoretiska ramverk som prof. Jan Blommaert benämnt globaliseringens sociolingvistik. I korthet innebär det att ökad mobilitet och migration (men också ökad socio-ekonomisk ojämlikhet) sätter nya ramar för undersökningar som utforskar relationer mellan språk, individ och samhälle. I särskilt vissa områden, som högre utbildning och arbetsliv, behöver språkbruket förstås mot bakgrund av både globala strömningar och lokal kontext.
I föreläsningen visar hon hur detta kommer till uttryck genom bland annat spänningar mellan policy och praktik, där praktiken rymmer en större variation och mångfald av språk än vad policyn visar. Ett flertal av hennes undersökningar fokuserar talad svenska i sådana miljöer, där engelska är ett dominerande lingua franca. Genomgående har hon kombinerat etnografiska observationer med näranalyser av interaktion, och hon exemplifierar i föreläsningen också hur språkvetenskapliga analyser kan kombineras med bredare observationer av en utbildning eller en arbetsplats.
03 december 2021, 15:30-17:00
Övrigt
ME 552, Södertörns högskola
Svenska
Användbara länkar
Sidinformation
- Sidan är uppdaterad
- 2025-12-02