Dela

Facebook Mail Twitter

05

dec

2024

Vernissage för årets scenkonstresidens

Välkommen till avslutningen av 2024 års scenkonstresidens!
Arkeolog 8 och projektet I was here: skuggrunor

2024 års residensinnehavare är danskonstkollektivet Arkeolog 8 med projektet I was here: skuggrunor. Det är ett tvärkonstnärligt samarbetsprojekt som, med utgångspunkt i fornlämningar, undersöker vilka avtryck vi lämnar efter oss idag och vilka kommunikationskanaler vi har att kommunicera om vår samtid; som säger ”I was here” och ekar långt in i framtiden för människor efter oss att ta del av.

Projektet ska bilda ett nationellt "skuggrunrike" med digitala "runstenar" i form av danssolon, skapade av kvinnor 65+, framförda av avatarer i en förstärkt verklighet (Augmented Reality). "Dansrunorna" berättar om deltagarnas tankar om sig själva, samtiden och viktiga platser i deras närmiljö och är möjliga att ta del av genom en app i mobilen.

I år samarbetar residensinnehavarna med ABF, där man knutit kontakt med en grupp kvinnor som sysslat med konsthantverk tillsammans. Under hösten har Arkeolog 8 regelbundet träffat kvinnorna och tillsammans arbetat fram berättelserna och dansen som ska utmynna i Flemingsbergs "dansruna".

Resultatet presenteras dels som en utställning över arbetsprocessen, som har vernissagevisning kl. 17.30 den 5 dec, dels i form av själva dansrunan, som invigs kl.18.30 samma kväll i Flemingsbergs centrum.

Tid och plats

05 december 2024, 17:30-18:15

Samverkan

Högskolebiblioteket, hitta hit

Svenska

Arrangeras av

Externa relationer/AVM

Kontakt

Sidinformation

Sidan är uppdaterad
2025-12-02