Dela

Facebook Mail Twitter

”Det handlar om alla människors lika värde”

Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS, har förbättrat livskvaliteten för många, men den tillämpas inte alltid som det är tänkt. Det visar Andreas Pettersson i sin forskning.

Rättigheter för människor med funktionsnedsättning är i fokus för Andreas Petterssons forskning. Foto: Halfpoint/IStockphoto

Människor med funktionsnedsättning som nekas personlig assistans i olika kommuner. Kritik mot för långsam handläggning och oseriösa assistansbolag. De senaste åren har medierna återkommande rapporterat om bristerna med lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS. En som har följt rapporteringen länge är Andreas Pettersson, lektor i juridik som forskar och undervisar i socialrätt, förvaltningsrätt och funktionshinderjuridik.

– Människor med funktionshinder är en skör och utsatt grupp i samhället, det är inte så lätt för dem eller deras anhöriga att höja rösten, därför är det bra att jurister också kliver upp på banan och undersöker hur lagen tillämpas, säger han.

Han kom i kontakt med området under 1990-talet när han hade uppdrag inom dåvarande landstinget.

– LSS-lagen var sprillans ny efter valet 1994 och skulle implementeras i kommunerna. Det var intressant och spännande att se hur fältet med rättigheter för människor med funktionsnedsättning öppnade upp. Lagen har förbättrat människors livskvalitet, men den var samtidigt lite vag i kanterna och många kommuner var inte riktigt redo.

Foto: Johanna Ellen

LSS en rättighetslag

LSS är en rättighetslag som ger människor med funktionsnedsättning rätt att kunna leva ett så bra och självständigt liv som möjligt. Det är kommunen som har ansvar för att LSS följs och det är de som ska erbjuda den hjälp som behövs.

– Lagen innehåller en lista med tio olika typer av insatser till individer med funktionsnedsättning. Det kan handla om rätt till personlig assistans, rätt till bostad med särskild service och rätt till daglig verksamhet, berättar Andreas Pettersson.

När han började läsa juridik som 27-åring var det just socialrätt som han riktade in sig på. 2015 disputerade han med en avhandling om rätten till transporter i det dagliga livet för människor med funktionsnedsättning. “Out and about in the welfare state: the right to transport in everyday life for people with disabilities in Swedish, Danish and Norwegian law” lades fram vid Umeå universitet.

– Den verkar ha fått över 4 000 nedladdningar sedan dess om jag har räknat rätt, säger han glatt.

Till Södertörns högskola kom han 2017 och här har han fortsatt att forska om rättigheter för människor med funktionsnedsättning.

– Det är inte alltid så lätt att få finansiering för forskning inom området. Så fort det handlar om socialrätt så uppfattas det lätt som politiskt, fast det inte alls är det. Vi har ju lagar på området, det är bara att följa dem!

Han har i olika sammanhang lyft frågan om rättstillämpningen när det gäller LSS. Bland annat i studien ”Att kunna ’leva som andra’? Kritiska funktionshinderrättsliga slutsatser utifrån HFD:s rättstillämpning avseende mål om personlig assistans enligt LSS” i Förvaltningsrättslig Tidskrift, 2022. Han ser stora problem i det kommunala beslutsfattandet i frågorna.

– Det finns förstås kommuner som sköter det här bra, men många ger avslag på olika hjälpinsatser, de gör bristfälliga utredningar så att frågan hamnar hos förvaltningsdomstolarna som oftast går på kommunernas linje.

Tydligare lagstiftning behövs

Det bästa vore om det kunde bli tydligare lagstiftning på området och kanske vite om lagen inte följs, tror Andreas Pettersson. Så som det är nu blir konsekvenserna för individen och anhöriga stora, menar han.

– Det blir ofta mammor, fruar och systrar som får göra det som borde skötas av samhället. De får ta ett stort omsorgsansvar samtidigt som många har heltidsjobb och egna liv, säger han.

Tillsammans med kollegor vid Umeå och Linköpings universitet planerar han just nu en forskningsstudie som ska granska vad som har hänt med LSS över tid.

– Vi hoppas kunna undersöka hur de alltmer restriktiva besluten har uppstått och se hur handlingsutrymmet för domstolar att tillämpa lagstiftningen har förändrats. Vi skulle också vilja studera de levda konsekvenserna med LSS-lagstiftningen.

Vad är det som driver dig i din forskning?

– Ett område som funktionshinderjuridik går inte att släppa, forskningen berör en stor och viktig grupp i samhället. Det handlar om alla människors lika värde, säger Andreas Pettersson.

Vill du läsa mer om det här området:
Läs mer om: Samhällsvetenskap

Sidinformation

Sidan är uppdaterad
2026-04-14
Avsändare
Kommunikationsavdelningen