Projekt får bidrag för forskning om eliters klimatfilantropi
Formas har beviljat medel till forskningsprojektet ”Extrem rikedom i tider av klimatkris: Legitimitetssamspelet i elitens klimatfilantropi”. Noomi Weinryb är en av forskarna som deltar i projektet som kommer att undersöka hur förmögna personer och organisationer ger pengar till klimatrelaterade insatser, och hur gåvorna uppfattas av samhället.
Det 4-åriga projektet tilldelas 5 997 000 kr genom Formas utlysning Utforska, som syftar till att främja nytänkande forskning för en hållbar framtid.
– Klimatkrisen är akut. De mest förmögna står för en oproportionerligt stor del av utsläppen. Den rikaste 1 % släpper ut mer än de fattigaste 66 % tillsammans. De här individerna och familjerna har enorma resurser, både ekonomiskt och politiskt, som kan användas till att motverka klimatförändringar. Vår studie är extra viktig nu när klimatfrågan riskerar att komma i skymundan givet allt som pågår i världen, säger Noomi Weinryb, docent i företagsekonomi och lektor i företagsekonomi med inriktning offentlig förvaltning vid Södertörns högskola.
En väg för ekonomiska eliter att påverka samhället är genom filantropi, alltså privata gåvor till samhällsnyttiga ändamål. Klimatfilantropi har vuxit fram som ett potentiellt kraftfullt verktyg som möjliggör för miljardärer och deras stiftelser att mobilisera resurser för klimatet. En av frågorna som forskarna i projektet ställer är om klimatfilantropi är ett genuint försök att bidra till en hållbar framtid, eller ett sätt för de superrika att förbättra sitt rykte och undvika regleringar?
Projektet kommer att fokusera på legitimitetsinteraktionen: hur givare försöker vinna stöd och förtroende genom sina gåvor, och hur mottagare (t.ex. civilsamhället och forskningsinstitutioner) väljer att acceptera, avvisa eller ifrågasätta dessa gåvor.
Projektet bygger på teorier från sociologi, organisationsforskning och filantropistudier.
”Extrem rikedom i tider av klimatkris: Legitimitetssamspelet i elitens klimatfilantropi” leds av professor Håkan Johansson Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. vid Lunds universitet. Projektdeltagare är Ek. Dr. och affilierad forskare Stefan Einarsson Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster., Handelshögskolan i Stockholm och docent Noomi Weinryb.
Sidinformation
- Sidan är uppdaterad
- 2026-04-23
- Avsändare
- Institutionen för samhällsvetenskaper