Dela

Facebook Mail Twitter

SMOB arrangerade riksdagsseminarium om arbetslivskriminalitet

Den 14 maj samlades många av Sveriges viktiga samhällsaktörer när Sverige mot organiserad brottslighet (SMOB), tillsammans med Centerpartiets riksdagsgrupp, bjöd in till ett tvärsektoriellt och tvärpolitiskt samverkansseminarium: Arbetslivskriminalitet – vad krävs för att öka motståndskraften mot ett systemhotande problem? På plats i riksdagen fanns representanter från politiken, myndigheter, akademin, näringslivsorganisationer och arbetsmarknadens parter för att diskutera arbetslivskriminalitet.

Bild från riksdagen på Gust Avmberg, rektor vid Södertöns högskola och Fredrik Erfelt, Stockholms handelskammare.

Arbetslivskriminalitet är ett systemhotande samhällsproblem som utgör en viktig del av den kriminella ekonomin. Det undergräver förtroendet för institutioner, snedvrider konkurrensen samt bidrar till att offentliga medel hamnar i fel händer. Arbetslivskriminalitet griper djupt in i samhällets fundament, i förtroendet för våra institutioner, i rättvisan på arbetsmarknaden och i människors vardagliga trygghet. Det är en brottslighet som sällan syns direkt, men vars konsekvenser är högst påtagliga, både för individer och för samhällsekonomin i stort. Problemet är komplext och omfattar bland annat organiserad brottslighet i företagsmiljöer, arbetsmiljöbrott, skattebrott, exploatering av arbetskraft och utnyttjande av arbetstagare.

Riksdagsseminariet behandlade effektiva åtgärder för att motverka arbetslivskriminalitet både på kort och lång sikt. Med fokus på politik, forskning, utbildning och samverkan mellan viktiga samhällsaktörer diskuterades hur Sverige effektivt kan arbeta med förebyggande insatser för att motverka arbetslivskriminalitet.

De medverkande pekade på vikten av att genomföra gemensamma kompetenshöjande insatser för att stärka utsatta arbetstagares kunskap om sina rättigheter och att ge möjlighet till kompetensutveckling för medarbetare i både privat och offentlig sektor, så att de får bättre kunskap i sin arbetsvardag för att motverka den kriminella ekonomin. Ola Pettersson, ordförande för Delegationen för arbetslivskriminalitet, lyfte bland mycket annat fram vikten av informationsutbyte och kompetensförsörjning.

Petra Lundh, rikspolischef:
”Det är viktigt att vi tillsammans hittar fasta och uthålliga former för att forska mer kring denna typ av brottslighet, för att kunna höja kunskapen och skapa riktade utbildningar inom de olika problemområdena. SMOB är ett initiativ som jag tror kan vara en lösning, där jag och polisen ser fram emot att delta i det fortsatta arbetet.”

Under seminariet betonades att det är av största vikt att underlätta för företag och den offentliga sektorn att ha fungerande verktyg i sina upphandlingar och inköp, för att inte tvingas välja lägsta pris framför funktionella lösningar. När upphandlingar slaviskt styrs av pris är det svårt för seriösa företag att delta, och många entreprenörer väljer helt och hållet bort vissa branscher då det är för många kriminella element som hindrar långsiktigt företagande. Den organiserade brottsligheten hittar källor för finansiering både i näringslivet genom företag och i den offentliga ekonomin där bidragssystemet utnyttjas.

Andra viktiga aspekter för att motverka arbetslivskriminalitet som påtalades var vikten av att stärka och förbättra förutsättningarna för utländsk arbetskraft, hitta lösningar och förbättra problematiken kring sekretess. Arbetet mot arbetslivskriminalitet kräver uthållighet och koordination, och det behövs fler internationella samarbeten. De övriga nordiska länderna ligger i före oss, och Sverige behöver pröva och utvärdera några av deras modeller.

Gustav Amberg, rektor vid Södertörns högskola:
”Jag vill lyfta fram SMOB som en plattform för tvärsektoriell samverkan. SMOB är ett partnerskap där forskning, operativ kunskap och samverkande aktörer möts i ett gemensamt arbete mot organiserad brottslighet i dess många former.”
Gustav fortsätter: ”Det bygger på en grundläggande insikt – att ingen aktör ensam kan ha hela bilden, men att vi tillsammans kan närma oss en gemensam förståelse och strategi.”

Ett flertal av de medverkande lade tonvikten på att det är dags att agera och ta nästa steg – helt enkelt att kavla upp ärmarna och börja arbeta.

Se seminariet nedan:

Filmen är automattextad.

Vill du läsa mer om det här området:
Läs mer om: Startsida

Sidinformation

Sidan är uppdaterad
2025-05-23