Rebecka Göransdotter Lindgren

Rebecka Göransdotter Lindgren

Lektor

Jag undervisar på lärarprogrammen. Forskningsmässigt placerar jag mig i skärningspunkten mellan utbildningshistoria och vetenskapshistoria.

Institutionen för historia och samtidsstudier

F802

I min avhandling Vetenskap i rörelse tecknas bilden av en kvinnlig vetenskapsrörelses framväxt och villkor från 1890-tal till 1930-tal. Boken skildrar hur några kvinnor, med liknande erfarenheter och intressen, tillsammans sökte reformera villkoren för kvinnors deltagande i akademin med utgångspunkt i idéer om vetenskap. Drivna av en stark vetenskaplig lust och övertygelsen att vetenskapen hade avgörande betydelse för samhället utvecklade de gemensamma idéer om vetenskap och vetenskaplig praktik. De argumenterade för en alternativ vetenskaplig organisering där kvinnors deltagande inte bara var en fråga om jämlikhet eller assimilering, utan en förutsättning för att vetenskapen skulle kunna närma sig en allmänmänsklig förståelse av verkligheten.

DiVA (Digitala Vetenskapliga Arkivet) är högskolans databas för digital publicering och registrering av publikationer som producerats av forskare, lärare och studenter.

Till DiVA

Forskaren deltar inte i några projekt just nu.