Student

Funka – Stöd vid funktionsnedsättning

Studenter på Södertörns högskola med dyslexi, NPF, hörsel- eller synnedsättning, långvarig psykisk ohälsa eller annan varaktig funktionsnedsättning kan studera på mer jämlika villkor genom att ansöka om stöd i studiesituationen.

Hur ansöker jag?

Du ansöker på webben via Nais Länk till annan webbplats., Du behöver ha ett utlåtande från läkare, psykolog, logoped eller annan specialist tillgängligt för uppladdning för att kunna göra en ansökan. Om du är under utredning för t ex NPF eller dyslexi kan du få stöd i väntan på att din utredning ska bli klar. Du laddar då upp din remiss för utredning.

Se hur du ansöker i filmen:

 

När ska jag ansöka?

Ansök om stöd så snart du vet att du är antagen och har bestämt dig för att registrera dig på kurs eller program och bli student på Södertörns högskola. Om du har behov av större stödinsats, till exempel utbildningstolkning, ansök gärna ännu tidigare.

När du har skickat in din ansökan kallas du per mejl till ett kartläggningssamtal med en samordnare på cirka 20–45 minuter. Samtalet sker oftast per telefon. Vid terminsstart kan det vara ett par veckors väntetid.

Hur går samtalet till?

Under samtalet går du och samordnaren för riktat pedagogiskt stöd igenom dina behov i relation till det stöd som finns på högskolan. Du kan förbereda dig genom att läsa om stöden här nedan. Vid behov tittar vi också på din aktuella kursplan, dess lärandemål och examinationsformer.

Efter samtalet får du via Nais ett besked om stöd, som du använder i kontakten med lärare/examinator och annan personal på högskolan för att få tillgång till anpassningar.

Anpassad litteratur kräver inte funkaintyg

För att få din kurslitteratur i anpassad form, t ex för att lyssna på boken som talbok, behöver du inte ansöka om stöd via Funka. Du kontaktar talboksservice direkt. Läs mer om talböcker och annan anpassad litteratur på sidan Bibliotekets hjälp och stöd till dig med funktionsnedsättning.

För att kunna använda talböcker i skrivsal vid Open-Book-tentamen måste du dock ha ett besked om stöd som beviljar stödet senast vid sista anmälningsdag till den aktuella salsskrivningen.

Som student på högskolan kan du även ladda ner talsyntesen Tortalk utan
kostnad till din egen dator eller mobiltelefon. Läs mer och ladda ner på sh.se/studieverkstan Länk till annan webbplats. under plusboxen Talsyntes.

Vem kan få stöd?

Du som har en varaktig funktionsnedsättning, som påverkar dina studier, har rätt att inte diskrimineras utifrån din funktionsnedsättning. Begreppet funktionsnedsättning utgår från Diskrimineringslagens (2008:567) definition:

”Varaktiga fysiska, psykiska eller begåvningsmässiga begränsningar av en persons funktionsförmåga. Begränsningen kan ha funnits vid födseln, uppstå senare eller förväntas uppstå”. Länk till diskrimineringslagen Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.  

En tillfällig skada eller sjukdom som förväntas gå över definieras inte som en varaktig funktionsnedsättning.

Stöd i studierna ska vara av enklare beskaffenhet, och rimligt och skäligt utifrån högskolans ekonomiska och praktiska förutsättningar.

Hur fungerar stödet?

Vissa typer av stöd kan samordnaren för riktat pedagogiskt stöd besluta om direkt. Andra anpassningar kan samordnaren rekommendera att lärare och examinatorer på högskolan beviljar. Till exempel kan ett rekommenderat stöd vara att du beviljas förlängd skrivtid vid en hemtentamen. Du som student är ansvarig för att använda ditt besked om stöd för att kommunicera dina behov till dina lärare och få tillgång till stöd. Det är viktigt att vara införstådd med att stöd alltid ges i mån av resurser.

Det finns också stöd på högskolan, som alla studenter kan ta del av. Studieverkstan erbjuder exempelvis individuell handledning, workshops och kurser kring studieteknik, akademiskt skrivande, referenshantering och muntliga presentationer. I kursrummet Lyckas med dina studier Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. kan du dessutom hitta videofilmer och annan information inom dessa områden.

Du kan också vända dig till studie- och karriärvägledningen eller kuratorn för stöd. Precis som samordnaren för riktat pedagogiskt stöd har de tystnadsplikt.

Undrar du över hur tillgängliga högskolans lokaler är?

Läs om tillgänglighet och högskolans lokaler

Kontakta Funka

funka@sh.se

 Vilka stöd kan bli aktuella?

Bibliotekets talboksservice ger service till alla studenter som har behov av inläst kurslitteratur eller annan anpassning av kurslitteratur. Du behöver inte ha fått ett besked om stöd för att få tillgång till Legimus och talböcker. För att kunna använda Legimus i skrivsal vid Open-Book-tenta måste du dock ha ett besked om stöd som beviljar detta. Läs mer om anpassad litteratur på talboksservice sidor. Du kan också kontakta dem via talbok@sh.se

Talsyntes, alltså möjligheten att läsa upp digital text med en datorröst, finns tillgängligt för alla studenter på Södertörns högskola. Du behöver inte ha fått ett besked om stöd. Ladda ner talsyntesen Tortalk för PC, Mac eller mobil på Studieverkstans sida (kräver att du har ett SH-konto och är inloggad).

Studieverkstan finns i biblioteket och ger stöd i akademiskt skrivande och studieteknik. Det finns möjlighet att boka förlängda pass om du har behov av det. Stödet beviljas av samordnaren. Du hittar mer information om studieverkstan på www.sh.se/studieverkstan

Om du har behov av anpassningar vid salsskrivning ska du diskutera detta med samordnaren, för att se vilka anpassningar som kan vara aktuella. Om du blir beviljad anpassningar vid salsskrivningar, ansvarar du som student för att inför varje salsskrivning själv ansöka om det stöd du behöver i samband med att du anmäler dig till salsskrivningen

Exempel på anpassningar vid salsskrivning:

  • Genomföra skrivningen i ett mindre grupprum
  • Utökad skrivtid
  • Möjlighet att skriva på dator.

Läs mer om salsskrivningar

Som komplement till din egen närvaro på föreläsningar/seminarier finns möjligheten att få anteckningsstöd. Det innebär att en kurskamrat får ersättning av högskolan för att dela sina anteckningar med dig. Du behöver beviljas stödet av samordnaren.

Om du känner någon som vill bli anteckningsstöd be den klicka på knappen nedan och skicka in en intresseanmälan.

Bli anteckningsstöd

Som komplement/alternativ till anteckningsstöd kan du få ta del av powerpointpresentationer eller eventuella föreläsningsanteckningar inför föreläsningarna. Du frågar själv läraren med stöd av en rekommendation i ditt besked om stöd.

För att du ska kunna kopiera/skriva ut anteckningar vid anteckningsstöd eller om du har behov av att arbeta med pappersformat kan du få bidrag till ditt utskriftskonto.  

Det finns möjlighet att genom högskolan få stöd med planering och struktur från en mentor, som också är student. Mentorn kan stötta dig i att prioritera, överblicka vad som måste göras, tidsplanera, tolka uppgifter och hjälpa till att tydliggöra ramar. Mentorn är inte en extralärare i det ämne du studerar, utan ska stötta just strukturering av studierna. Stödet är tidsbegränsat.

På entréplan i biblioteket, rum UB 523 finns Resursrummet. Här kan du studera enskilt. Här finns också:

  • två datorer med stödprogrammen EasyReader, TorTalk, StavaRex och ZoomText
  • en skrivare
  • tangentbord för punktskrift
  • skanner med ocr-funktion för att skapa pdf:er som går att läsa upp med talsyntes.

Resursrummet ligger i biblioteket och heter UB 523. Det går att boka om du har beviljats tillgång av samordnaren.

Läs mer om resursrummet

Utökad handledning innebär handledning utöver ordinarie tilldelad tid vid uppsatsskrivning. Diskutera dina behov av extra handledning med dina lärare tidigt, gärna redan terminen innan uppsatsterminen. Observera att den handledning du får av ditt ämne är ämneshandledning. Behöver du handledning i akademiskt skrivande vänder du dig till Studieverkstan.

Om din funktionsnedsättning skapar hinder för dig att genomföra en viss typ av examination kan en alternativ examination diskuteras. Det är din lärare eller examinator som utifrån gällande kursplan och dess lärandemål kan besluta om en alternativ examinationsform.

En del tekniska hjälpmedel kan du få hjälp med via din kontakt med till exempel vård eller logoped.

I biblioteket finns datorsalar med bland annat program för studenter med läs- och skrivnedsättning. De är öppna för alla.

Du kan också beviljas att kunna låna bärbara datorer med stödprogram hos Infocenter.

De stora föreläsningssalarna är utrustade med hörslingor. Om du har behov av en bärbar hörslinga, kontakta i första hand hörselvården i ditt landsting. Högskolan har också ett fåtal för utlån.

Om du har behov av teckenspråkstolk eller skrivtolk, anlitar högskolan tolkar via Sektionen för utbildningstolkning vid Stockholms universitet. Behov av tolk ska anmälas till samordnaren. För mer information se även Sektionen för utbildningstolknings hemsida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Åka utomlands med funktionsnedsättning?

Utlandsstudier med en funktionsnedsättning

Har du en varaktig funktionsnedsättning och vill studera utomlands? Då kan du få extra stöd under ditt utbyte. Om du gör ditt utbyte inom Erasmusprogrammet kan du också söka om extra ekonomiskt stöd.

Högskolans riktlinjer för riktat pedagogiskt stöd

Riktlinjerna syftar till att tydliggöra högskolans ansvar för och
arbete med riktat pedagogiskt stöd.

Södertörns högskola är en statlig myndighet. Allt som skickas in till högskolan (till exempel ansökningar och e-post) är allmän handling. Allmänna handlingar omfattas av offentlighetsprincipen och kan därför begäras utlämnade. Uppgifter som rör en persons hälsotillstånd omfattas dock av sekretess enligt Offentlighets- och sekretesslagen (2009:400) Länk till annan webbplats. och en sekretessprövning görs därför i varje enskild begäran.

För mer information hur dina personuppgifter behandlas som student vid Södertörns högskola, se Behandling av personuppgifter.

Sidinformation

Sidan är uppdaterad
2026-09-03